Naturalne i szybkie sposoby na barwienie pisanek

 

I znowu mamy święta. Nie wiemy jak Wam, ale nam ten czas mija zdecydowanie za szybko no, ale przynajmniej dużo dobrego jedzenia temu towarzyszy, więc nie marudzimy aż tak. Wracając do tematu- jeśli w tym roku święta Was równie mocno zaskoczyły i jesteście tak samo dobrze zorganizowani i z wszystkim „na czas” jak my to być może potrzebujecie mini ratunku na ostatnią chwilę ;). Dziś mamy dla Was podpowiedź jak zrobić fajne pisanki, szybko i z rzeczy, które prawdopodobnie macie już w swojej kuchni wygodnie pod ręką i żadne zakupy z wszystkimi Januszami i Grażynami kupującym po 10 gram każdej szyneczki nie będą Wam potrzebne. Przed Wami nasze naturalne i szybkie sposoby na pisanki:

Każdą wersję przygotowuje się tak samo. Wybieracie główny składnik, wrzucacie wraz z jajkiem do garnka, zalewacie wodą, tak by przykryła jajko, następnie gotujecie przez 8/9 min, dodajecie łyżkę octu i odstawiacie na bok. Oczywiście im dłużej przytrzymacie tak jajko tym większa szansa, że kolor wyjdzie ładniejszy i bardziej intensywny.

 

Od lewej: kapusta (5 liści na 2l wody) i kurkuma (ok pół opakowania na 1,5l wody)

Od lewej: Zielona herbata (4 torebki na 1,5l wody) i papryka czerwona (ok pół opakowania na 1,5l wody)

Od lewej: Kurkuma (ok pół opakowania na 1,5l wody)*, skrojona połówka buraka (na ok 1,5l wody)

*kurkuma użyta na dużo ciemniejszym jajku od poprzedniego

Wszystkie jajka powyżej moczone były przez około 2h, natomiast dla porównania poniżej macie wersje jajek, które nachodził kolorami tylko przez 15 minut

Od lewej: kurkuma oraz zielona herbata

 

Smacznych świąt dla Was wszystkich!